Zdrowe, gęste i pięknie wyglądające włosy są marzeniem każdej kobiety i wielu mężczyzn. Stosowanie zabiegów takich jak koloryzacje (w tym również rozjaśnianie) i inne zabiegi fryzjerskie np. prostowanie włosów, czy źle dobrane kosmetyki. W jaki sposób można temu zaradzić? W wielu przypadkach wystarczy tylko zastosować odpowiednio dobrane zioła.
Zioła na wypadanie i porost włosów
Problem wypadających i zbyt rzadkich włosów dotyka wielu osób. Różne mogą być przyczyny tego stanu: hormonalne, genetyczne, środowiskowe, niedobory (zwłaszcza wit. z grupy B i żelaza), a także te związane z niewłaściwą stylizacją czy pielęgnacją włosów. Poniżej przedstawimy listę wybranych ziół, które zmniejszają wypadanie włosów i zwiększają porost włosów.
Skrzyp polny
Podobnie jak pokrzywa roślina ta jest świetnym źródłem krzemu, który jest niezbędny do produkcji kreatyniny (podstawowego składnika budulcowego włosów).
Rdest ptasi
Zawiera krzem, dzięki temu pobudza regenerację włosów – stają się mocniejsze i szybciej rosną.
Liść pokrzywy
Zawiera wiele cennych witamin i składników mineralnych. Roślina ta ma mnóstwo żelaza, dlatego płukanki z liścia pokrzywy polecane są, w sytuacji, gdy nadmierna utrata włosów spowodowana jest brakiem tegoż pierwiastka.
Rumianek
Ziele rumianku poprawia ukrwienie skóry głowy, dzięki temu zmniejsza wypadanie włosów. Rumianek wzmacnia cebulki włosów. Warto dodać, że rumianek ma działanie naturalnie rozjaśniające włosy, dlatego polecany jest zwłaszcza do włosów jasnych.
Dziurawiec
Ziele dziurawca polecane jest zwłaszcza dla osób zmagających się z nadmiernym wypadaniem włosów i/lub cierpiących na tzw. łysienie plackowate. Ziele ma korzystny wpływ na skórę głowy – poprawia jej ukrwienie. Ma działanie antybakteryjne, oczyszczające skórę głowy z nadmiaru sebum i licznych zanieczyszczeń. Płukankę należy stosować na umyte wcześniej włosy.
Kozieradka
Przyspiesza porost włosów, a także zapewnia prawidłowe nawilżenie skróty głowy, a także samych kosmyków. Wystarczy tylko ziarna kozieradki namoczyć w ciepłej wodzie i tak przygotowaną mieszankę, a następnie odcedzić, by uzyskać naturalny kosmetyk do stosowania na włosy.
Gorczyca
Ta znana przyprawa jest również świetnym wsparciem dla poprawy stanu włosów. Olej musztardowy wytwarzany w wyniku tłoczenia tej rośliny, ma właściwości odżywcze i poprawiające dotlenienie cebulek skóry włosowych. Podobne działanie ma maseczka przygotowana ze zmielonych nasion gorczycy.
Włosy przetłuszczające się i z łupieżem – jakie zioła będą skuteczne?
Gdy włosy wymagają mycia częściej niż raz dziennie, to oznacza, że cierpisz na nadmierne wydzielanie sebum. Często towarzyszy im również łupież, który jest spowodowany rogowaceniem się naskórka. Które zioła będą pomocne w walce z przetłuszczającymi się włosami i łupieżem?
Korzeń łopianu
Ma właściwości regeneracyjne, dzięki temu świetnie sprawdzi się w przypadku problemów skórnych. Dlatego preparaty z łopianu sprawdzą się w przypadku różnorodnych problemów skórnych np. łojotoku czy skóry trądzikowej. Olej z korzenia łopianu pobudza wzrost włosów i regeneruje uszkodzony naskórek. Łagodzi wydzielanie sebum. Dodatkowo ma właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Pomaga zapobiegać różnorodnym infekcjom w obrębie mieszków włosowych. Korzeń łopianu sprawdzi się zarówno jako olejek do masażu, jak i maseczek przeciwkołojotowych.
Czarna rzepa
Reguluje pracę gruczołów łojowych. Ma właściwości bakteriobójcze. Jednak nie należy przesadzić ze stosowaniem tegoż zioła, ponieważ można uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego (jeszcze bardziej uaktywnić gruczoły łojowe).
Korzeń mydlicy lekarskiej
Zawiera związki powierzchniowo-czynne sapoiny, dzięki temu ma tendencję do pienienia. Zmniejsza wydzielanie sebum przez skórę głowy.
Liście brzozy
Normalizuje pracę gruczołów łojowych, występujących w skórze głowy. Jest bogata w betulinę substancję działającą przeciwwirusowo i łagodząco – wspomaga walkę z przetłuszczaniem się włosów i powstającymi na skórze głowy rankami lub łojotokiem.
Rozmaryn
Zioło to jest cenione nie tylko w kuchni śródziemnomorskiej, lecz również w kosmetyce. Działa pobudzająco na krążenie skóry głowy, antybakteryjnie i odświeżająco. Maseczka lub płukanka z rozmarynu polecana jest zwłaszcza do skóry skłonnej do łupieżu lub łojotoku.
Lawenda
Ma właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Ogranicza powstawanie drobnoustrojów, w tym drożdżaków, które przyczyniają się do powstawania zmian łokotowych i łupieżu. Z kwiatów możesz przygotować napar i stosować, jako płukankę na włosy.
Szałwia
Ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, a także przeciwświądowe i ściągające. Napar z szałwii zapobiega powstawaniu łojotoku, a ponadto nadaje włosom blasku. Długotrwałe stosowanie naparów szałwii przyciemnia siwe pasma.
Które zioła na suche i zniszczone włosy?
Bardzo często po zimie włosy są suche, cienkie i zniszczone. Wtedy warto zastosować naturalne metody opierające się na wykorzystaniu dostępnych ziół. Które z nich warto zastosować do włosów suchych i zniszczonych?
Goździki
Goździki wzmacniają cebulki włosów i zapobiegają ich wypadaniu. Można je używać na dwa sposoby: jako wcierkę do skóry głowy (przygotować napar z dwóch łyżek goździków i 1 litra wody). Tak przygotowaną i wystudzoną płukankę wmasować w skórę głowy, pozostawić na co najmniej 30 minut, a następnie spłukać ciepłą wodą. Napar z goździków możesz również wykorzystać jako płukankę. Wystarczy odwarem spłukać kilkukrotnie włosy po myciu. Jeśli dodasz do płukanki ulubiony olejek, to nie musisz jej spłukiwać.
Korzeń lukrecji
Korzeń lukrecji ma działanie przeciwzapalne i wspierające kondycję skóry głowy i włosów. Z korzenia lukrecji możesz przygotować wcierkę lub maseczkę. Oba produkty świetnie sprawdzą się przy różnorodnych stanach zapalnych skóry.
Kurkuma
Roślina ta łagodzi stany zapalne i podrażnienia skóry, a także poprawia kondycję tzw. skalpu. Kurkuma dodaje włosom blasku, a nawet zapobiega ich uszkodzeniom. Pomaga również w usuwaniu łupieżu. Z kurkumy możesz przygotować zarówno maseczkę, jak i wzmacniający olejek (wystarczy tylko wymieszać 2 łyżeczki kurkumy, łyżkę oliwy z oliwek i miodu).
Melisa
Zioło to dodaje blasku po zimie słabym i zniszczonym włosom. Z liści melisy należy przyrządzić napar. Wystudzić i przelać do atomizera.
Mięta pieprzowa
Suszone liście mięty pieprzowej sprawdzą się zarówno do przygotowania herbaty, jak i płukanki na włosy. Roślina ta ma korzystny wpływ na porost włosów (pobudza cebulki). Ma również działanie oczyszczające i antybakteryjne. Płukankę z liści mięty pieprzowej warto przygotowywać co najmniej 3 razy w tygodniu.
Płukanki, wcierki, wywary i napary, czyli jak przygotować zioła na włosy
Domowe płukanki, wcierki czy płukanki na włosy możesz przygotować zarówno z ziół w torebkach, jak i tych sypanych. Pamiętaj, że domowe wcierki do włosów można stosować maksymalnie 3 razy w tygodniu. Domowe płukanki na włosy możesz również stosować maksymalnie 3 razy w tygodniu.
Dbanie o włosy, to nie tylko stosowanie płukanek czy wcierek, lecz również picie odpowiednich naparów. Co pić, aby cieszyć się bujną czupryną? Przede wszystkim herbatki ze skrzypu polnego, czy pokrzywy (są świetnym źródłem krzemu). Poleca się również picie rozpuszczanych i rozdrobnionych drożdży na porost włosów. Oprócz tego dieta na włosy powinna być bogata w zdrowe tłuszcze roślinne.
Poznaj nasze zioła!
Czytaj również: