Jakie zioła na kaszel warto kupić?

Jakie zioła na kaszel warto kupić?

Wiele chorób układu oddechowego ma jeden wspólny objaw – kaszel. Może być suchy, mokry, duszący, mniej lub bardziej duszący. Niezależnie od rodzaju kaszlu można zniwelować ten nieprzyjemny objaw. Które zioła są skuteczne w leczeniu kaszlu?

Czym jest kaszel i skąd się bierze?

Kaszel jest bezwarunkowym odruchem fizjologicznym, który jest podstawowym odruchem obronnym układu oddechowego. Wyzwalany jest głównie przez pobudzenie tzw. punktów kaszlowych, które znajdują się m.in. tchawicy, gardzieli, czy nosogardzieli. Odruch kaszlu może być pobudzany również przez impulsy z samej:

 • tkanki płucnej (zastoju czy obrzęku płuc)
 • tkanki opłucnej (zapalenie opłucnej, czy złamane żebra)
 • przepony
 • przewodu słuchowego zewnętrznego
 • jamy brzusznej

Ze względu na charakter wyróżnia się kaszel nieproduktywny (suchy) i produktywny (tzw. mokry, z odksztuszaniem).

Czym różni się kaszel suchy od mokrego?

Kaszel suchy jest nie tylko nieproduktywny, lecz również ma niekorzystny wpływ na zdrowie. Może powodować m.in. pękanie naczyniek w zmienionej śluzówce dróg oddechowych, a nawet omdlenia. Natomiast kaszel produktywny jest korzystny – umożliwia usunięcie zalegającej wydzieliny oskrzelowej. Nie usunięcie jej może doprowadzić do wielu groźnych dla zdrowia, a nawet życia powikłań. Bywa jednak, że skuteczność kaszlu jest niedostateczna. W takiej sytuacji należy zastosować zioła lub syropy o właściwościach wykrztuśnych.

Najczęstszymi przyczynami kaszlu są m.in.

 • różnorodne infekcje górnych dróg oddechowych
 • zapalenie płuc (wirusowe, bakteryjne czy grzybiczne)
 • zaostrzenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc
 • ciało obce w gardle
 • zatorowość płucna
 • niewydolność płucna
 • krztusiec
 • astma
 • inhibitory ACE
 • rak nagłośni

Które zioła będą najlepsze na suchy kaszel?

Suchy kaszel bardzo często jest uciążliwym objawem różnorodnych schorzeń np. przeziębienia, astmy czy zapalenia gardła. W przypadku tych chorób warto sięgnąć po zioła, które stanowią świetną alternatywę dla leków farmakologicznych.  Pamiętaj, że przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, zwłaszcza gdy cierpisz na inne schorzenia.

Podbiał

Łagodzi podrażnioną tkankę gardła, dzięki temu zmniejsza nasilenie napadów kaszlu. W sklepach lekarskich podbiał dostępny jest w różnych formach np. syropach, ziołach, a nawet herbatkach.

Prawoślaz lekarski

W ziołolecznictwie wykorzystuje się najczęściej liście i korzeń prawoślazu. Zawiera polisacharydy, które hamują stan zapalny oraz powlekają błonę śluzową warstwą ochronną. Pod względem skuteczności leczenie prawoślazem porównywane jest do prenoksydazyny. Prawoślaz ma korzystny wpływ na układ odpornościowy. W fitoterapii bardzo popularny jest syrop i napar z prawoślazu.

Lukrecja

Lukrecja od wieków stosowana jest wieków w medycynie naturalnej do łagodzenia objawów suchego kaszlu. Ma działanie wykrztuśne – pomaga w usuwaniu zalegającej wydzieliny, łagodzi również dolegliwości związane z bólem gardła. Można ją spożywać zarówno w formie syropu, jak i naparu. W fitoterapii stosowany jest również olejek z lukrecji.

Tymianek

Zawiera olejki eteryczne: tymol i kwawakol, które wspomagają ruch nabłonka rzęskowego górnych dróg oddechowych, a tym samym zwiększają ilość śluzu oraz ułatwiają odksztuszanie. Olejki eteryczne zawarte w tym ziele mają działanie przeciwbakteryjne i wykrztuśne. Tymianek można spożywać zarówno w formie herbaty, naparu, a nawet inhalacji.

Porost islandzki

Stosowany jest pomocniczo w leczeniu suchego kaszlu. Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Zaleca się stosować go w formie naparu. Bardzo często jest składnikiem pastylek do ssania, a nawet różnorodnych mieszanek zielarskich.

Jakie zioła wybrać na mokry kaszel?

Mokry kaszel jest naturalnym sposobem na usuwanie zalegającej wydzieliny w płucach. W medycynie naturalnej stosowane jest kilka ziół, które ułatwiają odksztuszanie zalegającej wydzieliny.

Szałwia

Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Może być stosowane pomocniczo do łagodzenia mokrego kaszlu czy oczyszczania górnych dróg oddechowych. Zioło to warto stosować w formie herbaty lub inhalacji.

Dziewanna

Wykazuje działanie wykrztuśne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Może być stosowana w formie naparu lub jako składnik tabletek, lub syropów na kaszel.

Pączki sosny

Mają działanie wykrztuśne i napotne. Zawarte w nich składniki bioaktywne skutecznie rozrzedzają zalegającą w płucach wydzielinę i ułatwiają jej usuwanie. Ułatwiają oddychanie w infekcjach dróg oddechowych.

Czarny bez

Kwiaty czarnego bzu od wieków stosowane są jako naturalny środek łagodzący objawy przeziębienia i grypy. Zawierają triterpeny, które pobudzają odruch kaszlu, a tym samym pomagają pozbyć się wydzieliny. Zawarte w nich flawonoidy mają działanie antyoksydacyjne.

Czy zioła pomogą na kaszel alergiczny?

Kaszel alergiczny jest spowodowany reakcją organizmu na różnorodne alergeny. Stosowanie ziół na alergię pomaga łagodzić uporczywy kaszel. Na suchy alergiczny kaszel wielu zielarzy zaleca napar z rumianku lub szałwii lekarskiej. Natomiast na duszący i długotrwały kaszel zaleca się takie zioła jak m.in. miodunkę pospolitą, czy lukrecję.

Czy warto stosować mieszankę ziół na kaszel?

W mieszankach ziół na kaszel najczęściej można znaleźć takie rośliny jak: tymianek, podbiał czy rumianek. Jest to jedna z najbardziej popularnych mieszanek na kaszel, którą możesz przyrządzić samodzielnie w domu. Kolejną mieszanką na kaszel, którą można samodzielnie przygotować w domu, jest kombinacja mięty pieprzowej, szałwii i dziewanny. Mieszanka ta pomaga w łagodzeniu objawów kaszlu i wspomaga oczyszczanie górnych dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny.

Poznaj nasze zioła!

Nowość!
Nowość!
Nowość!
Nowość!
Nowość!
Nowość!
Nowość!
Nowość!
Nowość!
6,99 
7,99 16,99 
7,49 
6,99 
7,99 
-20%
11,19 
5,19 
8,99 
6,99 
5,99 18,99 
6,49 11,49 
14,99 
17,99 
13,99 
8,99 
29,99 
9,99 
37,99 
5,99 

Czytaj również:

Książki o ziołolecznictwie, które z nich są godne uwagi?

Subiektywny ranking książek o ziołolecznictwie, które warto mieć w swojej bibliotece W księgarniach internetowych można [...]

Jakie zioła na włosy warto stosować?

Zioła na wypadanie i porost włosów Problem wypadających i zbyt rzadkich włosów dotyka wielu osób. [...]

Jakie zioła na kaszel warto kupić?

Czym jest kaszel i skąd się bierze? Kaszel jest bezwarunkowym odruchem fizjologicznym, który jest podstawowym [...]

Jakie zioła na anemię? Które przyprawy podnoszą poziom żelaza?

Dlaczego żelazo jest takie ważne? Żelazo jest głównym składnikiem hemoglobiny, czyli białka występującego w czerwonych [...]

Jakie zioła są skuteczne na detoks wątroby?

Dlaczego wątroba jest tak ważnym narządem? Wątroba jest jednym z większych i ważniejszych narządów w [...]

Jakie zioła są skuteczne na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi?

Czym jest cholesterol? Dlaczego podwyższony poziom jest taki groźny? Cholesterol to związek organicznych substancja lipidowa, [...]

Od kiedy zioła pomagają ludziom? Poznaj historię ziołolecznictwa!

Czym są zioła? Zioła to wszystkie rośliny zawierające cenne dla zdrowia roślinne związki chemiczne (np. [...]

Świeże zioła na zimę? Jak wygląda uprawa ziół zimą?

Czy zimą warto uprawiać zioła w domu? Uprawa ziół zimą ma niewątpliwie bardzo wiele zalet. [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *