Jakie zioła można stosować do sałatek?

Jakie zioła można stosować do sałatek?

Sałatki są zdrowe i niskokaloryczne. Wiele z nich jest łatwych i szybkich do przygotowania. Aby podkreślić ich smak, to warto zastosować przyprawy do sałatek. W sklepach można zakupić gotowe produkty spożywcze (mieszanki). Można również samodzielnie przygotować domowe mieszanki ziół. Jakie przyprawy warto stosować do domowych sałatek?

Jakie przyprawy do sałatek?

Przyprawy są niezbędnym produktem spożywczym podkreślają smak wielu potraw m.in. sałatek Kamis. W sklepach można zakupić gotowe mieszanki przypraw np. Kamis zioła. Gdy szukasz dobrych ziół do sałatki, to weź pod uwagę region, z którego pochodzi przepis oraz składniki dania. Smak kuchni włoskiej najlepiej podkreślą takie przyprawy jak oregano i bazylia. Jakie przyprawy zalecają książki kucharskie? Które przyprawy będą najlepsze do sałatek polskich, a jakie zastosować do sałatek mieszanych lub sałatek warzywnych?

Bazylia – klasyczna włoska przyprawa, którą można stosować zarówno do dań z warzyw, jak i mięs. Do dań warto dodawać świeżą bazylię w ostatniej chwili przed podaniem.

Cząber – jest ziołem wchodzącym w skład gotowej mieszanki ziół prowansalskich. Podkreśli smak sałaty i gotowych mieszanek sałat. Sprawdzi się również do dań z dodatkiem fasoli.

Estragon – najlepiej jest stosować świeży. Można go włożyć do octu lub oleju, dzięki temu uzyskamy świetny dodatek do sałatek. Polecamy szczególnie do sałatek z cukinii i ogórków.

Lubczyk – zioło o różnorodnym zastosowaniu można użyć do zup, mięs, sosów, sałatek. Ma wyjątkowy smak podobny do popularnej przyprawi maggi. Zawsze należy go dodawać niewiele, ponieważ ma dominujący smak.

Trybula – ma delikatny smak, dzięki temu nadaje się do dresingu. Jest to niezbędny składnik sosu francuskiego. Przyprawę należy dodać bezpośrednio przed podaniem.

Mięta – jest jednym z popularniejszych ziół stosowanych do naparów. Ma wyjątkowy aromat. Świeże liście mięty podkreślą smak sałatek.

Rozmaryn – zioło stosowane głównie do mięs, sosów. Aby uzyskać wyjątkowy smak oliwy, należy włożyć gałązkę rozmarynu do butelki z oliwą. Suszony rozmaryn wzmocni odczucia smakowe sałatek z dodatkiem grzybów.

Koper – świetnie komponuje się z innymi przyprawami takimi jak natka pietruszki. Najlepiej sprawdzi się do sałatek z dodatkiem ryb.

Szałwia – zarówno suszona, jak i świeża świetnie sprawdzą się jako dodatek do sałatek. Podkreśli smak surówek z buraka, selera i pora.

Tymianek – podkreśli smak surówek i sałatek. Jest ziołem najczęściej stosowanym w kuchni francuskiej. W Polsce najczęściej używany do mięs. Idealnie współgra z cukinią, pomidorami i serem.

Anyż – wyjątkowa przyprawa o delikatnie orzechowym smaku. Do sałatek należy dodawać tylko niewielkie ilości.

Melisa – stosowana głównie jako herbata. Ma intensywny cytrynowy smak, z delikatną nutą mięty. Podkreśli smak sałatek owocowych.

Kolendra – jako przyprawę stosuje się świeże liście kolendry. Można dodawać do sałatek z dodatkiem roślin strączkowych, czy mięsa.

Natka pietruszki – zwykle stosowany jako dodatek i komponuje się ze świeżymi sałatkami. Uwydatni wyjątkowy smak sałatki z fasolą lub cytrusami.

Ziele angielskie– stosowane jest głównie do sosów, zup, dań mięsnych i warzywnych. Proszkowane ziele angielskie nadaje wyjątkowego smaku m.in. sałatce ryżowej.

Na bazie powyższych ziół warto przygotować domowe mieszanki ziół, np. do sałatki jarzynowej.

Kiedy stosować świeże przyprawy, a kiedy suszone?

Nie należy łączyć ziół suszonych ze świeżymi. Gdy do dekoracji sałatki stosujesz świeże ziółka, to do przygotowania dresingu również je zastosuj. Do sałatek warto stosować świeże rośliny takie jak: pietruszka, kolendra, szczypiorek i estragon. Odwrotnie jest w przypadku rozmarynu i tymianku, do sałatek lepiej sprawdzą się suszone.

Niektóre przyprawy mają inny smak w wersji suszonej i świeżej. Jedną z takich przypraw jest oregano. Świeże ma ostry delikatnie pikantny smak, natomiast suszone jest delikatniejsze, a zarazem bardziej aromatyczne.

Świeże vs suszone zioła – różnice w stosowaniu

Istnieje kilka ważnych różnic, które należy wziąć pod uwagę podczas stosowania ziół do sałatek. Najważniejszymi z nich są:

  1. Zmienić ilość stosowanych przypraw do potraw. Według ogólnych zasad należy stosować trzy razy więcej ziół świeżych niż suszonych.
  2. Dostosowanie do potraw. Jeśli chcesz udekorować potrawę ziółkami, to wybierz świeże. Gdy chcesz gotować potrawy z przyprawami, to wybierz suszone.
  3. Smak. Suszone przyprawy mają intensywniejszy smak.
  4. Zawartość składników odżywczych. Świeże przyprawy mają większą zawartość składników odżywczych.
  5. Okres przydatności do spożycia. Przyprawy w torebkach można przechowywać do około 6 miesięcy po otwarciu opakowania. Świeże można trzymać maksymalnie tydzień w lodówce.

Jak zamienić zioła świeże na suszone?

Suszone przyprawy są skoncentrowaną formą świeżych. Gdy stosujesz suszone przyprawy zamiast świeżych, to używaj ich o 1/3 mniej niż dałbyś świeżych, np. jeśli w przepisie jest 1 łyżeczka rozmarynu, to zastąp ją 1/3 łyżeczki suszonej przyprawy.

Pamiętaj, że suszone przyprawy zawsze należy użyć do 6 miesięcy od otwarcia opakowania. Jeśli nie wiesz, kiedy kupiłeś zioło to zmiażdż susz między palcami, gdy stwierdzisz, że nie pachnie to należy takie opakowanie z przyprawami jak najszybciej wyrzucić. Zwietrzałe suszone przyprawy nie zaszkodzą, ale nie wpłyną pozytywnie na smak dań.

Do sałatek świetnie sprawdzą się naturalne przyprawy takie jak różne rodzaje ziółek. Jeśli nie chcesz kupować gotowych produktów spożywczych, to w internecie możesz znaleźć różne wideoprzepisy domowe mieszanki przypraw do surówek i sałatek. Pamiętaj, że przyprawy powinny wydobywać głębię smaku składników sałatki.

Sprawdź wszystkie nasze zioła

Nowość!
Nowość!
Nowość!
Nowość!
Nowość!
Nowość!
Nowość!
Nowość!
Nowość!
6,99 

Powiązane artykuły:

Jakie zioła na cholesterol? Które z nich obniżają poziom cholesterolu we krwi?

Jakie zioła na włosy? Takie, które hamują wypadanie i przetłuszczanie się włosów?

Poznaj zioła na energię i witalność. Działają lepiej, niż energetyki!

Komentarz do “Jakie zioła można stosować do sałatek?

  1. Eryk says:

    Ja dodałbym jeszcze taką przyprawę jaką jest szafran. Jest drogi, ale ma wiele właściwości zdrowotnych i leczniczych. Przyprawa plecaka między innymi osobom ze stanami depresyjnymi, a jak wiadomo jest to bardzo duży problem w społeczeństwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *