Na co działa korzeń prawoślazu? 

Na co działa korzeń prawoślazu? 

Prawoślaz jest rośliną znaną i cenioną w fitoterapii. W medycynie ludowej syrop prawoślazowy stosowany był na kaszel. Prawoślaz ma szerokie spektrum działania. W jakich stanach chorobowych warto sięgać po prawoślaz? Choć jest to roślina o wielu dobroczynnych właściwościach, to nie każdy może ją stosować. Kiedy nie wolno zażywać korzenia prawoślazu?

Prawoślaz – co to za roślina?

Prawoślaz to wieloletnia roślina naturalnie występująca na całym świecie. W botanice znana jest jako Althaea officinalis L. ( A. officinalis ) należy do rodziny Malvaceae. Rozróżnia się 9-12 gatunków. W Polsce występuje prawoślaz lekarski. Roślina dorasta do 150 cm. Od wieków wykorzystywana jest w medycynie naturalnej. W aptekach bardzo popularny jest syrop z prawoślazu na kaszel.

Korzeń prawoślazu – na co pomaga?

Korzeń prawoślazu zawiera wiele cennych składników odżywczych takich jak m.in. pektyny, betainy, sole mineralne (cynk, selen, fosfor, żelazo, wapń) oraz aminokwasy, skrobię, flawonoidy i kwasy organiczne. Wszystko to sprawia, że korzeń prawoślazu ma wiele cennych właściwości prozdrowotnych.

Wspomaga leczenie wrzodów

Badanie in-vitro na zwierzętach[1] przeprowadzone w 2019 roku udowodniło, że śluz zawarty w korzeniu prawoślazu ma właściwości ochronne podczas leczenia wrzodów układu pokarmowego (jamy ustnej, przełyku i żołądka). Badacze udowodnili również, że składniki mineralne i przeciwutleniacze zawarte w korzeniu prawoślazu zapobiegają uszkodzeniu komórek przez wolne rodniki, a zawarte w nim garbniki stymulują błonę śluzową.

Ma korzystny wpływ na stan włosów, skóry i paznokci

Zawarte w korzeniu prawoślazu przeciwutleniacze mają korzystny wpływ na stan skóry, włosów i paznokci. Zapobiegają uszkodzeniom wywołanym przez wolne rodniki. Dlatego korzeń prawoślazu stosowany jest w kosmetyce jako składnik szamponów i odżywek.

Pomaga w leczeniu chorób skóry

Korzeń prawoślazu może być stosowany jako pomoc w gojeniu się ran. Zmniejsza stan zapalny skóry i przyspiesza gojenie. W przeglądzie z 2023 roku[2] udowodniono, że prawoślaz ma działanie antybakteryjne.

Wspomaga metabolizm

Niewielkie badanie[3] przeprowadzone w 2014 roku udowodniło, że ekstrakt z korzenia prawoślazu wpływa na wysokość TSH. Może również wpływać na procesy zachodzące w organizmie.

Leczy kaszel i ból gardła

W medycynie ludowej korzeń prawoślazu od wieków stosowany jest w leczeniu kaszlu i bólu gardła. Wg naukowców[4][5] działanie tej rośliny jest niemal natychmiastowe. Łagodzi stany zapalne błony śluzowej, pomaga zwalczyć kaszel. Chroni drogi oddechowe i przyspiesza leczenie objawów przeziębienia i grypy, dlatego zalecany jest przy infekcjach górnych dróg oddechowych.

Zmniejsza obrzęki

Korzeń prawoślazu pomaga usunąć nadmiar wody z organizmu. Ma właściwości przeciwzapalne i moczopędne.

Na problemy z układem pokarmowym

Roślina ta jest również polecana na różnorodne problemy ze strony układu pokarmowego. Zawiera pektyny, które mają korzystny wpływ na układ pokarmowy. Łagodzi stany zapalne występujące w przewodzie pokarmowym. Zalecany jest dla osób z nadkwasotą, nadwrażliwością i zgagą. Dodatkowo stymuluje perystaltykę jelit i ułatwia wypróżnianie.

Korzeń prawoślazu – przeciwwskazania

Choć stosowanie korzenia prawoślazu uważane jest za bezpieczne, to może wchodzić w interakcje z niektórym lekami. Dlatego nie zaleca się stosowania korzenia prawoślazu w przypadku stosowania leków przeciwcukrzycowych, o działaniu moczopędnym lub na nadciśnienie, ponieważ roślina wchodzi z nimi w reakcję i może zaburzać ich działanie. Przed zastosowaniem korzenia prawoślazu zawsze skonsultuj się z zielarzem lub fitoteraopeutą.

Prawoślazu nie zaleca się podawać dzieciom do 6 roku życia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem POZ. Alergicy podczas stosowania tej rośliny powinny zachować ostrożność.

Jak stosować suszony korzeń prawoślazu?

Suszony korzeń prawoślazu możesz zakupić w aptece, sklepie zielarskim lub sklepie internetowym. Choć najczęściej przygotowywana jest z niego herbatka (przepis poniżej), to z tej rośliny możesz również przygotować nalewkę o właściwościach leczniczych.

Herbatka z suszonego korzenia prawoślazu

Herbatkę z korzenia prawoślazu można zakupić zarówno w postaci suszu, jak i w torebkach ekspresowych do zaparzenia.

Składniki:

  • 1 łyżeczka zioła
  • 250 ml wody

Sposób przygotowania:

Zioła wsyp do kubka. Zalej wodą. Parz pod przykryciem 15 minut.

Domowy syrop na kaszel z prawoślazu

Syrop z prawoślazu stosowany jest w przypadku różnorodnych infekcji. Możesz go przygotować samodzielnie w domu. Jednak taki domowy syrop nie możesz przechowywać dłużej niż tydzień.

Składniki:

  • 5 g suszonego korzenia prawoślazu
  • 40 ml wody
  • 50 g cukru

Sposób przygotowania:

Skuszony korzeń prawoślazu wsyp do słoika. Zalej wodą. Odstaw na około 3 godziny. Po upływie tego czasu przecedź przez sitko do garnka. Dodaj cukier. Podgrzewaj do momentu rozpuszczania się cukru. Przelej do ciemnej butelki.

Suszony korzeń prawoślazu stosowany jest od wieków w medycynie naturalnej. Szczególnie polecany jest w przypadku różnorodnych dolegliwości układu oddechowego. Ma działanie antybakteryjne i jest świetnym źródłem przeciwutleniaczy. Korzeń prawoślazu uważany jest za bezpieczny, a negatywne skutki uboczne występują rzadko.

Sprawdź wszystkie nasze zioła

Nowość!
Nowość!
Nowość!
Nowość!
Nowość!
Nowość!
Nowość!
Nowość!
Nowość!
6,99 
[1] https://www.mdpi.com/2076-3921/8/11/512

[2] https://www.mdpi.com/2075-1729/13/2/317

[3] https://maxwellsci.com/jp/mspabstract.php?jid=RJASET&doi=rjaset.7.234

[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30064132/

[5] https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphar.2020.00290/full

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *