Babka lancetowata to roślina często nazywana chwastem pospolitym. Roślina ta występuje na wielu terenach w Polsce. Mimo swojego niepozornego wyglądu ma wiele cennych właściwości prozdrowotnych, o których wspominali już w starożytności. Dlaczego warto stosować babkę lancetowatą?
Babka lancetowata – charakterystyka rośliny
(Plantago lanceolata L.) Babka lancetowata jest roślina należąca do grupy babkowatych. Występuje głównie w strefie umiarkowanej. W Polsce rośnie na łąkach, przydrożnych rowach, lasach, a nawet wodach. Uprawiana jest w ogrodach. Preferuje gleby czarnoziemne, lekkie, a nawet gliniasto-piaszczyste. Łodyga rośnie do 40 cm. Jest bezlistna. Surowcem zielarskim jest cała roślina. Okres kwitnienia jest od maja do września.
Jakie składniki odżywcze ma babka lancetowata?
Baba lancetowata zawiera wit. C i K oraz składniki mineralne: krzem, fosfor, wapń, potas. Roślina ta ma wiele cennych dla zdrowia cennych roślinnych związków chemicznych takich jak m.in. glikozydy irydoidowe, garbniki, flawonoidy czy fitosterole i kwas chlorogenowy. Jest bogata w polisacharydy roślinne, które występują w niej w postaci dobrze rozpuszczalnych śluzów.
Kiedy stosować babkę lancetowatą? – właściwości lecznicze
Babka lancetowata ma wiele cennych składników odżywczych i roślinnych substancji, dzięki temu można ją stosować w przypadku wielu różnorodnych dolegliwości. Nie bez przyczyny w czasach starożytnych babka lancetowata nazywana była „matką ziół” i do tej pory stosowana jest w medycynie naturalnej. Odwar z babki wąskolistnej można stosować zarówno wewnętzrznie w postaci herbatek, jak i
Zmniejsza stany zapalne
Przewlekły stan zapalny może prowadzić do wielu różnych chorób. Babka lancetowata zawiera takie składniki jak m.in. flawonoidy, terpenoidy, glikozydy i garbniki. Badania naukowe przeprowadzona na szczurach udowodniły, że podawanie ekstraktu z babki lancetowatej zmniejsza markery stanu zapalnego wątroby. Wzmacnia również układ odpornościowy.
Chroni wątrobę przed uszkodzeniami
Analizy naukowe przeprowadzone na szczurach uwodniły, że ekstrakt z babki lancetowatej zmniejsza stan zapalny i aktywność enzymów wątrobowych. Dzięki temu chroni wątrobę przed uszkodzeniami.
Przyspiesza gojenie się ran
Niektóre badania wskazują, że babka lancetowata może wspomagać gojenie się ran. Zmniejsza stany zapalne. Blokują również liczbę drobnoustrojów, a tym samym łagodzą ból.
Wspomaga pracę przewodu pokarmowego
Analiza naukowa udowodniła, że babka lancetowata łagodzi niektóre problemy z układem pokarmowym. Badanie to wykazało również, że stosowanie babki lancetowatej sprzyja wypróżnianiu i łagodzi objawy biegunek. Wspomaga gojenie wrzodów żołądka. Niektóre badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że babka lancetowata może pomóc również w innych problemach układu pokarmowego takiego jak IBD, które może powodować biegunkę, wzdęcia czy ból brzucha.
Wspomaga działanie układu oddechowego
Babka lancetowata jest jedną z roślin polecanych w chorobach układu oddechowego. Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Dzięki temu ułatwia odkrztuszanie wydzieliny przy jednoczesnej regeneracji błony śluzowej dróg oddechowych. Zalecana jest do stosowania w przypadku grypy, przeziębienia, a nawet zapalenia płuc czy oskrzeli.
Babka lancetowata zastosowanie w przemyśle kosmetycznym
Babka lancetowata wykorzystywana jest również w przemyśle kosmetycznym ze względu na dużą zawartość substancji śluzo twórczych. Dlatego bardzo często jest składnikiem balsamów, kremów, a nawet kosmetyków dla osób cierpiących na AZS lub/i ŁZS.
Babka lancetowata – skutki uboczne
Niektóre osoby po wprowadzeniu babki lancetowatej zgłaszają takie skutki uboczne jak biegunka czy wzrost ciśnienia tętniczego.
Baka lancetowata – przeciwwskazania
Babki lancetowatej nie należy stosować, gdy występuje nadwrażliwość lub alergia. Nie ma jednoznacznych badań, dlatego nie zaleca się stosować babki lancetowatej przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Co można zrobić z suszonych liści babki lancetowatej?
Ziele babki lancetowatej ma wszechstronne zastosowanie, można je stosować samodzielnie lub jako dodatek np. do różnorodnych potraw. Suszone liście baki lancetowatej możesz dodawać do różnorodnych mieszanek ziołowych. Świeże dokładnie umyte liście babki lancetowatej są zdrowym dodatkiem do różnorodnych sałatek.
Z suszonych liści babki lancetowatej możesz przygotować smaczny napar, nalewkę, czy syrop. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do różnorodnych produktów do pielęgnacji skóry takich jak: balsamy czy maści. Odwar z babki wąskolistnej można stosować zarówno wewnętrznie w postaci herbatek, jak i zewnętrznie jako okład np. na obrzęki.