Nalewka z kwiatów czarnego bzu ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Stosowana jest najczęściej pomocniczo przy leczeniu przeziębienia i grypy. Ma również wiele innych zastosowań wspiera układ sercowo-naczyniowy i stymuluje układ trawienny. Jak zrobić domową nalewkę?
Jak i kiedy zbierać kwiaty na nalewkę z czarnego bzu?
Czarny bez zakwita na koniec maja lub na początku czerwca. W zależności od warunków atmosferycznych kwiatostany mogą być obecne nawet do początku lipca. Kwiatostany czarnego bzu mają kształt parasolowatych baldach o słodkim, ale ciężkim zapachu. Na nalewkę najlepsze są mocno rozwinięte kwiaty z dużą ilością żółtego pyłku, to właśnie w nich można znaleźć najwięcej substancji prozdrowotnych. Kwiaty należy zbierać z terenów jak najmniej zanieczyszczonych, czyli z dala od ruchliwych ulic. Warto pamiętać również o tym, aby nie ściąć wszystkich kwiatów, ponieważ drzewo nie zaowocuje.
Prosty przepis na nalewkę z kwiatów czarnego bzu
Poniżej przedstawiamy prosty i sprawdzonym przepis do samodzielnego przygotowania tego trunku w domu. Pamiętaj, że gotową nalewkę należy przechowywać szczelnie zamkniętą w suchych i ciemnym miejscu.
Składniki:
- 0,75 litra wody
- 75 dag cukru
- 50 kwiatów czarnego bzu
- 1 litr spirytusu
- 3 cytryny
- 1 limonka
Sposób przygotowania:
- Z zebranych kwiatów poodcinamy łodyżki (najlepiej nożyczkami). Następnie tak przygotowane kwiatostany następnie rozkładamy na ręczniku papierowym. Dzięki temu pozbywamy się owadów, które mogą się w nich znajdować.
- Po upływie tego czasu włóż kwiaty do miski i zalej wrzątkiem (muszą być przykryte). Ostaw na około 2 godziny. Po upływie tego czasu odcedź.
- Cytrusy dokładnie wyszoruj szczoteczką do rąk i sparz. Obierz ze skórki. Cytrynę pokrój na plasterki.
- Z wody i cukru gotujemy syrop. Studzimy.
- W słoju o pojemności 3 litry układamy sparzone kwiaty przekładając je plasterkami cytryny. Zalej syropem. Przykryj gazą.
- Odstawiamy w ciepłe i słoneczne miejsce na około tydzień.
- Po upływie tego czasu przelewamy zwartość słoja przez gazę lub sitko. Napój wymieszamy z sokiem z limonki i spirytusem.
- Przelewamy do ciemnych butelek i odstawiamy na co najmniej miesiąc w suche, chłodne i ciemne miejsce. Od czasu do czasu należy wstrząsnąć.
- Po upływie tego czasu napój przefiltrujemy przez bibułę i przelej do docelowych butelek. Szczelnie zamykamy i odstawiamy w chłodne i ciemne miejsce
Zaleca się spożywanie codziennie 30 ml nalewki. Nie należy przekraczać tej dawki.
Nalewka z czarnego bzu – właściwości
Nalewka z czarnego bzu jest miksturą znaną od pokoleń w medycynie naturalnej. Jest świetnym źródłem rutyny, która ma korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy poprzez obniżenie poziomu złego cholesterolu. Zawiera flawonoidy, które wykazują działanie napotne i obniżające gorączkę. Ma działanie wykrztuśne, dzięki temu łagodzi objawy infekcji górnych dróg oddechowych.
Nalewka z czarnego bzu wspomaga usuwanie toksyn z organizmu, stymuluje perystykę jelit. Zmniejsza również stany zapalne skóry i świąd. Polecana jest jako wsparcie w leczeniu Helikopter piroli.
Drinki na bazie nalewki z czarnego bzu
W upalne dni polecamy drink na bazie nalewki z czarnego bzu. Wystarczy tylko wlać 30 ml nalewki do szklanki uzupełnić wodą lub tonikiem i gotowe. Jest to idealny napój zapobiegający odwodnieniu organizmu.
Sprawdź wszystkie nasze zioła
Czytaj również:
Jakie właściwości ma babka lancetowata?
Na co działa korzeń prawoślazu?
Cynamon cejloński właściwości lecznicze i zastosowanie