Cynamon jest aromatyczną przyprawą produkowaną kory cynamonowca. Ma wiele prozdrowotnych właściwości, m.in. obniża poziom cholesterolu, wspomaga przemianę materii, a tym samym wspomaga odchudzanie. Charakteryzuje się subtelnym aromatem. Co warto wiedzieć o prawdziwym cynamonie cejlońskim? Jakie jest zastosowanie i właściwości tego produktu?
Cynamon cejloński – co to jest?
Cynamon cejloński zwany jest również „prawdziwym cynamonem” lub „królewskim” pochodzi z Sri Lanki (dawniej Celion) w południowej części Indii. Przyprawa ta uzyskiwana jest z kory Cinnamomum zealanicum (cynamonowca cejlońskiego) należącego do gatunku wawrzynowatych. W naturalnych warunkach jest to roślina wolno rosnąca i dorastająca do 10 do 15 minut. W uprawie komercyjnej drzewo nie dorasta do więcej niż 3 m wysokości. Owoce cynamonowca są pestkowcami, a kwiaty mają zielonkawy kolor.
Przyprawa wytwarzana jest z wewnętrznej warstwy kory cynamonowej gałązek. Pędy poddawane są krótkiej fermentacji, a następnie oczyszczana jest z korowiny zewnętrznej i resztek łyka wewnątrz. Takie paski suszone są na słońcu przez 4- 7 dni. Cynamon sprzedawany jest w formie lasek, płatków, a nawet chipsów.
Jak rozpoznać cynamon cejloński?
W sklepach najczęściej można zakupić chiński cynamon kasja, który charakteryzuje się innym smakiem i właściwościami odżywczymi. Czym kierować się podczas zakupu cynamonu cejlońskiego?
- miejsce zakupy – cynamon cejloński należy do przypraw z grupy premium, dlatego jest dużo droższy od cynamonu dostępnego w sklepach i najczęściej nie można go znaleźć na półkach hipermarketów;
- kolor – laski cynamonu cejlońskiego mają jasnobrązowy kolor, a mielony może mieć barwę od żółtawej do jasnobrązowej;
- wygląd lasek – mają charakterystyczny kształt przypominający cygaro, wewnątrz znajdują się rolki kory zwinięte w rulonik. Są bardzo cienkie;
- smak – ma słodki, delikatnie kwiatowy smak;
- kraj pochodzenia – oryginalny cynamon cejloński pochodzi z Sir Lanki, uprawy komercyjne znajdują się również w Brazylii, Indiach czy Karaibach.
Właściwości odżywcze
Cynamon cejloński jest świetnym źródłem witaminy: A, E, K oraz minerałów: manganu, cynku, potasu i magnezu. Jest „naładowany” przeciwutleniaczami. Zawiera również olejek eteryczny – aldehyd cynamonowy. W jednej łyżeczce cynamonu jest aż 1 g błonnika pokarmowego. Produkt ten zawiera także kumarynę, która spożywana w dużych w ilościach jest szkodliwa dla zdrowia. Cynamon cejloński zawiera mniej kumaryny niż cynamon kasja.
Właściwości zdrowotne cynamonu
Cynamon cejloński nie tylko jest świetny w smaku, lecz zawiera wiele cennych dla zdrowia składników odżywczych i przeciwutleniaczy. Dzięki temu regularne stosowanie tej przyprawy przynosi wiele korzyści zdrowotnych.
Zawiera przeciwutleniacze
Cynamon cejloński zawiera przeciwutleniacze, które chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a tym samym występowaniu stanów zapalnych [1]. Przyprawa ta zmniejsza stany zapalne na dwa sposoby: poprzez dezaktywacje wolnych rodników oraz łączenie się z wolnymi rodnikami i kończenie reakcji łańcuchowej. Dzięki temu zmniejszone są uszkodzenia komórek, a tym samym stany zapalne.
Ma właściwości antybakteryjne
Cynamon cejloński zawiera aldehyd cynamonowy, który pomaga w zwalczaniu dużej liczby bakterii.
Reguluje poziom cukru we krwi
Cynamon cejloński pomaga zrównoważyć poziom cukru. Przyprawa ta zawiera polifenoli – cynamtanina B1, który zmniejsza wchłanianie glukozy po posiłkach, przy jednoczesnym zwiększeniu wrażliwości komórek na insulinę – jest to niezbędne do zrównoważenia poziomu cukru we krwi [2]. Cynamon cejloński sprzyja również utracie wagi u osób cierpiących na cukrzycę typu 2 lub insulinoodporność.
Obniża poziom lipidów i zmniejsza ciśnienie
Badanie przeprowadzone na szczurach [3] uwodniło, że cynamon cejloński obniża ciśnienie krwi oraz obniża poziom lipidów, dzięki temu chroni przed powstawaniem blaszek miażdżycowych.
Łagodzi IBIS
U osób zmagających się z IBIS bardzo często występują biegunki i zaparcia. Analiza naukowa [4] udowodniła, że regularne stosowanie tej przyprawy łagodzi ból i zmniejsza zaparcia i wzdęcia u osób cierpiących na IBIS.
Wspiera zdrowie mózgu
Badanie przeprowadzone na szczurach [5] wykazało, że cynamon cejloński poprawia funkcje poznawcze, poprawia pamięć i zwiększa koncentrację. Badanie in-vitro [6] udowodniło, że cynamon cejloński hamuje markery odpowiedzialne za Alzhaimera.
Cynamon cejloński zastosowanie w kuchni
Cynamon cejloński ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni – niezależnie od formy (laski lub proszek). Można go używać zarówno do słodkich, jak i słonych potraw. Możesz dodać go do pieczonych warzyw, słodkich lub słonych wypieków, do smoothie czy innych koktajli. Przyprawa ta podkreśli smak orientalnych dań np. curry lub słodko-pikantnej potrawki. Z cynamonu warto przygotować również herbatę cynamonową – idealna na chłodne jesienne wieczory.
Cynamon cejloński zastosowanie w kosmetyce
Dzięki zawartości polifenoli i przeciwutleniaczy cynamon cejloński stosowany jest w kosmetyce. Najczęściej wykorzystywany jest jako składnik balsamów i kremów do ciała o działaniu antycellulitowym czy ujędrniającym. Jest to również składnik olejków do masażu. Ze względu na działanie antyseptyczne jest składnikiem produktów do cery trądzikowej.
Cynamon cejloński przeciwwskazania
Cynamonu nie można stosować w ciąży, ponieważ może doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Nie powinny go również stosować osoby z wrzodami żołądka lub dwunastnicy. Nie zaleca się stosowania cynamonu ani produktów z tych składnikiem u osób z AZS. Nie zaleca się stosowania cynamonu przez osoby uczulone na tę przyprawę.
Cynamon cejloński – skutki uboczne
Gdy zażywasz leki na cukrzycę lub na obniżenie ciśnienia krwi, to skonsultuj się z lekarzem, czy możesz skorzystać z suplementacji cynamonem.
Cynamon cejloński jest uniwersalną przyprawą do stosowania w kuchni. Ma również wiele właściwości leczniczych: obniżą poziom cukru we krwi, jest korzystny dla serca i mózgu.