Ziele krwawnika wykorzystywane jest w medycynie naturalnej już od czasów Hipokratesa. Obecnie jest to jeden z najbardziej popularnych surowców zielarskich stosowanych zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Jak stosować herbatkę z krwawnika? Na jakie dolegliwości będzie pomocna?
Jak zrobić herbatkę z krwawnika?
W sklepach dostępna jest herbatka ziele krwawnik bio oraz herbatka fix krwawnik. Można również zakupić herbatę sypaną.
Składniki:
- 1 łyżeczka suszonego ziela
- 1 szklanka wrzątku
Sposób przygotowania:
Ziele krwawnika wsyp do kubka. Zalej wrzątkiem. Przykryj. Trzymaj pod przykryciem 15 minut, a następnie przecedź. Tak przygotowany napar podziel na 2 części i pij w zależności od potrzeb.
Gdy cierpisz na zaburzenia trawienie, to pij herbatkę 2-3 razy dziennie po 1/3 lub ½ szklanki przygotowanego wcześniej naparu.
Gdy chcesz usunąć toksyny z organizmu, to pij 2/3 szklanki naparu 3-4 razy dziennie.
Przygotowany z naszego przepisu napar możesz używać również do użytku zewnętrznego.
Kiedy stosować herbatkę z krwawnika?
Właściwości krwawnika pospolitego wykorzystywali już starożytni rzymianie i Grecy. W medycynie naturalnej ziele stosowane było jako środek tamujący krwawienie zarówno zewnętrze, jak i wewnętrzne. Roślina wykazuje działanie rozkurczowe, przeciwzapalne, odtruwające i usprawniające procesy trawienne. Choć picie herbatki z krwawnika warto konsultować z lekarzem (zwłaszcza gdy przyjmujesz inne leki), to ziele to stosowane jest głównie w przypadku takich dolegliwości jak:
Schorzenia przewodu pokarmowego
Herbatkę z krwawnika można stosować w różnorodnych problemach ze strony układu pokarmowego takich jak: nieżytach i stanach zapalnych oraz chorobach wrzodowych. Łagodzi również objawy wzdęć oraz wrzodów żołądka. Ze względu na obecność substancji goryczkowych może być stosowana u osób z zaburzeniami łaknienia, ponieważ pobudza apetyt.
Reguluje cykl miesiączkowy
Ziele krwawnika polecane jest również kobietom cierpiącym na zaburzenia menstruacji zbyt bolesne lub nieregularne miesiączki. Jest pomocny również w leczeniu różnorodnych stanów zapalnych narządów rodnych. Pomaga zniwelować uciążliwe dolegliwości związane z menopauzą. Wspomaga leczenie jajników i macicy.
Jako wsparcie podczas odchudzania
Krwawnik pomaga również w walce ze zbędnymi kilogramami. Wspomaga trawienie i poprawia przyswajanie składników odżywczych. Poprawia pracę jelit i wspomaga pracę żołądka. Ziele krwawnika pobudza wydzielanie soków trawiennych. Ma działanie rozkurczowe i przeciwwzdęciowe.
Krwawnik pospolity na pasożyty
Krwawnik ma działanie przeciwpasożytnicze. W celu zwalczania pasożytów należy pić napar przygotowany z 15g krwawnika.
Krwawnik na stany zapalne
Krwawnik ma działanie antybakteryjne, dlatego może być stosowany w zwalczaniu różnorodnych stanów zapalnych gardła i jamy ustnej. Krwawnik pospolity można stosować również w przypadku uciążliwego kaszlu czy bólu gardła. Napar pomaga również w przypadku niektórych chorób oczu np. nadmiernego łzawienia czy bólu oczu.
Krwawnik na problemy z cerą
Ziele krwawnika ma działanie ściągające, odmładzające i przeciwizmarszczkowe. Sprawdza się również w pielęgnacji cery trądzikowej. Łagodzą stany zapalne i hamują rozwój chorób. Zmniejszają widoczność porów i zmarszczek.
Kto nie powinien stosować ziela krwawnika?
Ze względu na brak przeprowadzonych badań nie zaleca się spożywania krwawnika przez dzieci do 12 roku życia. Nie zaleca się stosowania tego zioła również u kobiet w ciąży lub karmiących piersią.
Właściwości krwawnika
W składzie krwawnika można znaleźć takie witaminy jak A, C i K oraz minerale: miedz, cynk, siarkę i żelazo. Ziele krwawnika zawiera olejki eteryczne w skład, których wchodzą roślinne związki organiczne takie jak: flawonoidy (glikozydy apigeniny, kwercetyny, luteoliny), chamazulen, gorzkie seskwiterpeny (gwajakolidy, eudesmanolidy), garbniki, kumaryny, kwas mrówkowy i octowy, kwas salicylowy, izowalerianowy.
Kiedy zbierać krwawnik?
Jako surowiec zielarski wykorzystuje się zarówno kwiaty, jak i łodygi krwawnika pospolitego. Ścinane są do wysokości około 10 cm w okresie kwitnienia, czyli od czerwca do września. Jeśli samodzielnie zbierasz krwawnik pospolity, to wybieraj rośliny ze stanowisk dobrze nasłonecznionych – takie rośliny zawierają najwięcej olejków eterycznych. Zebrany surowiec zielarki należy suszyć w suchym i przewiewnym miejscu. Krwawnik można również suszyć w piekarniku w temp. nie wyższej niż 35°C. Po suszeniu ziele krwawnika należy chronić przed światłem.
Wygląd krwawnika pospolitego
Krwawnik pospolity należy do rodziny astrowatych. Jest rośliną wieloletnią naturalnie występującą na terenie Europy i Ameryki Północnej. Osiąga wysokość od 50 do 80 cm. Roślina charakteryzuje się prostymi łodygami rozszerzonymi na szczycie. Ma długie wąskie ciemnozielone liście. Kwiaty zebrane są w kwiatostany. Występuje głównie w barwie białej. Roślina ma intensywny lekko korzenny zapach.