Lukrecja – właściwości i zastosowanie, o których powinieneś wiedzieć!

Lukrecja to bez wątpienia jedno z tych ziół, które jest niedoceniane, a zdecydowanie na uznanie zasługuje. Ma wyjątkowe właściwości nie tylko profilaktyczne, ale także lecznicze. Pomaga między innymi na problemy z żołądkiem i dwunastnicą oraz w przebiegu przeziębienia. Warto wiedzieć również, że suszony korzeń lukrecji może być z powodzeniem stosowany jako naturalna substancja słodząca.

Właściwości zdrowotne lukrecji

Lukrecja znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie naturalnej, ale również w kosmetyce. Już w XVI i XVII wieku była powszechnie wykorzystywana wspomagająco w infekcjach dróg oddechowych jako środek łagodzący kasze i wykrztuśny. Chińczycy odkryli jej świetne właściwości już 5 tysięcy lat temu!

Ma również zbawienne działanie na pęcherz i nerki. Co więcej – w niektórych miejscach na świecie wykorzystuje się ją wspomagająco w leczeniu nowotworów przysadki mózgowej czy niektórych alergii.

Zdrowy zamiennik cukru

Lukrecja jest również zdrowym dodatkiem do słodyczy – sproszkowany, wysuszony korzeń jest bardzo słodki. Wszystko dzięki zawartości kwasu glicyryzynowego, który jest aż 50 razy słodszy niż biały cukier. Przy tym wszystkim korzeń lukrecji jest o wiele zdrowszy niż tradycyjny cukier z buraka. Co ciekawe, cukierki z lukrecją powstrzymują rozwój próchnicy.

Wynika to jej właściwości bakteriobójczych, dzięki czemu ogranicza działanie paciorkowca zieleniejącego wchodzącego w skład flory bakteryjnej ust. To właśnie on odpowiada za powstawanie próchnicy.

Spowalnianie rozwoju komórek nowotworowych skóry

Kwas glicyryzynowy wykazuje również właściwości hamujące rozwój czerniaka – badania potwierdzające takie działanie przeprowadzili amerykańscy naukowcy.

Spożywanie go w nadmiarze może być jednak szkodliwe i mieć wpływ podobny do spożywania nadmiaru cukru. W toku dalszych badań okazało się na szczęście, że oprócz tego kwasu, działanie hamujące namnażanie się komórek nowotworowych skóry ma również inna substancja zawarta w lukrecji – to izoanguston A. Jest ona bezpieczna w stosowaniu, a komórki czerniaka rozrastają się o wiele wolniej pod wpływem jej działania.

9,99 

Lukrecja a wrzody żołądka

Odwar z lukrecji stosowany jest od dawna na kłopoty z układem trawiennym. Roślina ta doskonale:

  •       regeneruje podrażnioną śluzówkę żołądka;
  •       przyspiesza leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy;
  •       usprawnia gojenie się śluzówki przewodu pokarmowego (na przykład po zabiegach chirurgicznych);
  •       udrażnia żołądek – lukrecja to doskonały naturalny środek łagodzący w stanach nieżytu żołądka.

Lukrecja – właściwości ochronne wątroby

Ta niepozorna roślina ma jeszcze jedną zbawienną właściwość – to ochrona wątroby. Zawarte w niej substancje wykazują działanie chroniące ją przed stłuszczeniem. Tworzą również barierę przed przenikaniem do wątroby metali ciężkich oraz węglowodorów.

We współczesnej medycynie naturalnej lukrecja często jest wykorzystywana jako terapia wspomagająca przy zapaleniu wątroby.

 

Lukrecja – właściwości podczas infekcji dróg oddechowych

Lukrecja jest również istotnym składnikiem naparów, syropów czy tabletek stosowanych w czasie infekcji. Sprawdza się doskonale jako środek:

  •       wykrztuśny;
  •       łagodzący kaszel;
  •       łagodzący chrypkę;
  •       wspomagający leczenie zapalenia oskrzeli.

Te działania wynikają z właściwości przeciwzapalnych i rozkurczowych lukrecji. Dzięki temu można stosować ją wspomagająco również w stanach zaostrzenia astmy.

Lukrecja w kosmetyce – do czego może być stosowana?

Lukrecja ma bardzo szerokie zastosowanie – nie tylko w medycynie naturalnej, ale także w kosmetyce.

Warto zacząć od tego, że lukrecja zawiera:

  •       kwasy organiczne;
  •       saponiny;
  •       flawonoidy.

Dzięki temu doskonale wzmacnia skórę, zatrzymuje w niej wodę i uelastycznia naczynka krwionośne, dzięki czemu zapobiega ich pękaniu.

Kosmetyki zawierające lukrecję są polecane przede wszystkim osobom z cerą suchą, wrażliwą i skłonną do podrażnień, a także pękających naczynek.

Ze względu na zawartość substancji antybakteryjnych jest wręcz idealna do pielęgnacji cery mieszanej, tłustej, trądzikowej czy łojotokowej. Dogłębnie ją nawilża i zabezpiecza przed nadmiernym odparowywaniem wilgoci z naskórka, a jednocześnie działa antybakteryjnie i normalizująco.

Lukrecja jest również chętnie wykorzystywana w kosmetykach do pielęgnacji suchych, cienkich i osłabionych włosów.

Kosmetyki pielęgnacyjne i maści na bazie lukrecji są również idealne do łagodzenia podrażnień, stanów zapalnych, świądu czy pieczenia skóry. Roślina ta wspomaga i przyspiesza gojenie się ran.

Lukrecja – przeciwwskazania do spożywania

Choć lukrecja ma wiele korzystnych właściwości, nie każdy powinien ją spożywać. Jest bezpieczna dla osób, które nie borykają się z ciężkimi chorobami. W przeciwnym przypadku stosowanie lukrecji powinno być skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą.

Mowa przede wszystkim o:

  •       nadciśnieniu – spożywanie lukrecji w nadmiernych ilościach może podnosić ciśnienie tętnicze krwi;
  •       marskości wątroby;
  •       niewydolności nerek;
  •       kamicy żółciowej.

Ostrożnie należy stosować ją w czasie ciąży i karmienia piersią – zbyt duże dawki mogą być szkodliwe dla dziecka.

Przy zbyt długim i nadmiernym stosowaniu lukrecja może powodować zawroty głowy, obrzęki i zaburzenia rytmu serca.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, przed zastosowaniem skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *