Lipa – nie tylko od przeziębienia!

Napar z lipy kojarzy się przede wszystkim z łagodzeniem objawów przeziębienia. Lipa działa napotnie, dzięki czemu wspomaga organizm w walce z gorączką i w wydalaniu toksyn. Lipa jest nieoceniona również w przypadku bólu gardła. Niewątpliwie jest to więc roślina, którą warto stosować w przypadku choroby. Jednak lipa ma jeszcze kilka innych, wartościowych dla zdrowia właściwości, o których warto wiedzieć.

Lipa – zastosowanie w kosmetyce

Warto przyjrzeć się również zastosowaniu lipy w kosmetyce. Napar z kwiatów lipy to jeden z bardzo skutecznych naturalnych specyfików w walce z trądzikiem. Wszystko dzięki działaniu przeciwzapalnemu.

Ostudzonego naparu z lipy możesz używać w formie toniku do przecierania skóry. Przy regularnym stosowaniu doskonale łagodzi stany zapalne, zaczerwienienia i podrażnienia.

Napar z lipy można wykorzystać również do wzbogacania składów maseczek, a także robić z niego okłady. Nawet kilkuminutowy okład to potężny zastrzyk odżywienia dla skóry, dzięki czemu staje się gładsza i bardziej promienna.

Naparu z lipy można używać również jako elementu pielęgnacji włosów suchych, niesfornych i zniszczonych. Płukankę stosuj po umyciu i spłukaniu włosów. Przy regularnym stosowaniu kosmyki odzyskają blask i miękkość.

12,99 

Lipa – właściwości

Warto zacząć od tego, że zdrowotne właściwości lipy wynikają przede wszystkim z wysokiej zawartości cennych składników, takich jak:

 •       witamina C;
 •       witamina PP;
 •       garbniki;
 •       śluzy;
 •       flawonoidy;
 •       sole mineralne.

Dzięki temu kompleksowo wzmacnia i rewitalizuje organizm (stąd jej zbawienny wpływ na zdrowie w czasie choroby).

Właściwości lipy nie kończą się jednak tylko na osłabianiu objawów przeziębienia. Składniki zawarte w lipie mają również działanie:

 •       rozkurczowe – dzięki czemu lipa to doskonałe naturalne remedium na ból brzucha;
 •       moczopędne – przez co wspomaga oczyszczanie organizmu oraz nerek;
 •       przeciwgorączkowe – napar z lipy zwiększa temperaturę ciała, a poprzez pocenie się obniża się gorączkę;
 •       przeciwzapalne i ściągające – dlatego naparu z lipy używa się również zewnętrznie, do przemywania skóry, a także do płukania jamy ustnej;
 •       delikatnie uspokajające – wypicie naparu z lipy przed spaniem pomoże ukoić nerwy i stres, dzięki czemu sen będzie bardziej wartościowy;
 •       zwiększające przepływ żółci;
 •       lekko obniżające ciśnienie krwi – dzięki czemu to napar nie tylko bezpieczny, ale również wskazany do picia przez osoby z nadciśnieniem.

Lipa zawiera śluzy, które mają działanie powlekające. Działają korzystnie nie tylko na skórę i błony śluzowe, ale również uszczelniają i wzmacniają naczynka krwionośne.

Picie naparu z lipy wydaje się więc jednym z najlepszych sposobów nie tylko na łagodzenie przebiegu przeziębienia czy grypy, ale także na profilaktyczne wzmocnienie organizmu.

Lipa – jak parzyć napar?

Najcenniejsza jest lipa w postaci liści do parzenia. Warto zaopatrywać się w nią w dobrych sklepach zielarskich.

Jeśli nie masz innej możliwości, możesz kupić również lipę w torebkach do zaparzania. Znajdziesz ją bez problemu w każdej aptece.

Jak przygotować napar z lipy? Łyżeczkę suszu (lub 1 torebkę) zalej szklanką wrzącej wody i zaparzaj pod przykryciem. Pozostaw na 10-15 minut, odcedź (lub wyjmij torebkę) – gotowe.

Lipę najlepiej pić bez doprawiania, jednak jeśli nie przekonuje cię jej smak, możesz urozmaicić go dodając miód, cytrynę lub sok: malinowy lub imbirowy.

Lipa – przeciwwskazania do stosowania

Sięgając po lipę, warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach trzeba stosować ją ostrożnie.

Najważniejsze przeciwwskazania do spożywania lipy to:

 •       choroby serca – lipa może nieco je obciążać;
 •       problemy z układem nerwowym – w takim przypadku trzeba spożywać ją z umiarem;
 •       schorzenia nerek – ze względu na działanie moczopędne lipa powinna być stosowana ostrożnie wówczas, gdy ten narząd niedomaga.

Podobnie jak w przypadku innych ziół, lipa powinna być również stosowana ze szczególną ostrożnością przez kobiety ciężarne i karmiące.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, przed rozpoczęciem picia naparu z lipy warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Pamiętaj, że zioła nie zastąpią specjalistycznego leczenia, jeśli zachodzi taka potrzeba! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *