Wrotycz to roślina często występująca w Polsce. Znana jest z wielu korzystnych dla zdrowia właściwości. Jest ceniona przede wszystkim ze względu na działanie przeciw-pasożytnicze i przeciwko kleszczom, komarom i innym owadom. To naturalny środek o dość szerokim spektrum działania. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Na jakie dolegliwości warto go stosować?
Wrotycz pospolity w medycynie ludowej
Wrotycz był znany i chętnie stosowany już w medycynie ludowej, setki lat temu. Swoją popularność zawdzięczał przede wszystkim zbawiennemu działaniu na układ pokarmowy. Napar z wrotyczu był stosowany na problemy trawienne, szczególnie po obfitych i ciężkostrawnych posiłkach.
Ceniono go również ze względu na działanie moczopędne i chroniące wątrobę. Jednak po odkryciu, że tujon (olejek eteryczny zawarty we wrotyczu) ma działanie toksyczne, popularność tej rośliny jako naparu zdrowotnego spadła i jego wewnętrzne stosowanie przestało być rekomendowane.
Jednak wrotycz ma również wiele innych zastosowań, z których chętnie korzysta również współczesna medycyna naturalna. To przede wszystkim działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwko robakom oraz owadom.
Wrotycz pospolity – właściwości i zastosowanie zewnętrzne
Aktualnie wrotycz zdobywa coraz większą popularność dzięki swoim świetnym właściwościom zdrowotnym przy zastosowaniu zewnętrznym.
Wrotycz wykazuje bardzo silne działanie przeciwwirusowe, dzięki czemu napary z niego mogą być z powodzeniem stosowane do leczenia zmian skórnych na tym podłożu – na przykład opryszczki.
Ta roślina ma również działanie przeciwzapalne. Z tego względu doskonale sprawdza się również w roli naturalnego środka do łagodzenia stanów zapalnych – np. stawów czy mięśni.
Tujon, który jest trujący przy nadmiernym spożyciu wewnętrznym, jest toksyczny dla pasożytów. Dzięki temu ekstrakt z wrotyczu często dodawany jest do środków na wszy, nużeńce czy świerzbowce.
W aptekach i sklepach zielarskich można kupić również wyciągi z tej rośliny na bazie alkoholu. Stosuje się je zewnętrznie, wcierając w obszar skóry dotknięty problemem.
Dostępne są również stężone olejki eteryczne z wrotyczu. Nie należy ich jednak stosować w nierozcieńczonej formie na skórę, gdyż mogą podrażnić.
W leczeniu chorób pasożytniczych skóry warto zrobić sobie również kąpiel w kwiatach wrotyczu. Wystarczy przegotować porcję kwiatów wrotyczu i odcedzony napar dodać do kąpieli.
Wcierka z wrotyczu sprawdzi się również wspaniale przy wszawicy. Wystarczy wmasować w skórę głowy odcedzony i ostudzony napar i pozostawić (najlepiej pod turbanem z ręcznika) na około 3 godziny.
Wrotycz pospolity przeciwko owadom
Latem atmosferę ciepłych i pachnących wieczorów często psują robaki. Muchy, kleszcze, meszki i komary to prawdziwe utrapienie w tym czasie. Jeśli chcesz je odstraszyć, pomocny będzie właśnie wrotycz.
Rozetrzyj kwiaty (na przykład moździerzem) i natrzyj się nimi lub dodaj do kąpieli napar z tego zioła. Wszelkie owady nie lubią jego zapachu, dlatego będą Cię omijać!