Lecznicze właściwości ziół – natura na zdrowie!

Lecznicze właściwości ziół – to nie jest tylko pusty frazes. Na dowód takiego twierdzenia wystarczy przytoczyć fakt, że koncerny farmaceutyczne coraz chętniej sięgają po naturalne dobro do wytworzenia swoich produktów. Wiele z tych korzyści możemy uzyskać sami, wystarczy bowiem krótki spacer po lesie lub łąkach, by powrócić z koszem pełnych drogocennych roślin. Które z nich warto zbierać w Polsce?

 

Pokrzywa to nie chwast!

Chociaż ogrodnicy zwykle uważają pokrzywę za chwast, to w medycynie naturalnej zaczyna odgrywać coraz większą rolę. Zwłaszcza zważywszy na fakt, że jest to roślina powszechnie występująca w Polsce. Nie posiada szczególnych wymagań uprawnych – do bujnego wzrostu wystarczy jej odpowiednio wilgotna gleba oraz umiarkowane nasłonecznienie.

Lecznicze właściwości pokrzywy

Pokrzywa wyróżnia się wyjątkowo bogatym składem. Obecne są w niej witaminy A, K, B2 oraz C, jest również cennym źródłem minerałów takich jak: magnez, wapń oraz żelazo. Wyróżnia się właściwościami moczopędnymi, jest także idealnym ziołem do uzupełniania niedoborów żelaza. Zaleca się jej regularne picie w okresach jesiennych i zimowych, ponieważ podnosi ogólną odporność organizmu.

 

Rumianek ceniony od wieków

W polskich warunkach rumianek jest jednym z najstarszych ziół, które znalazły zastosowanie w medycynie naturalnej. Powszechnie występuje w polskiej przyrodzie i można go spotkać niemal wszędzie – na łąkach, ugorach, przy drogach, na obrzeżach lasów, a nawet w ogrodach. Łatwo go jednak pomylić z rumianem polnym i maruną bezwonną. Żeby odróżnić od siebie te rośliny, należy zwrócić uwagę na koszyczek (powinien być pusty w środku) oraz rozetrzeć w dłoniach (powinien przyjemnie pachnieć).

Lecznicze właściwości rumianku

W płatkach rumianku znajduje się wiele cennych składników. Jest to roślina bogata w witaminy i minerały, a także w inne substancje aktywne. Dzięki temu stosowanie tych ziół znacząco poprawi pracę ludzkiego układu pokarmowego. Wyróżnia się również przeciwzapalnym działaniem i z tego powodu okłady rumiankowe sprawdzą się doskonale w przyspieszeniu procesu gojenia się ran.

 

Mięta

Doliną płynie rzeczka, a nad rzeczką rośnie mięta… Te słowa są wyjątkowo trafne, ponieważ roślinę tę często można spotkać właśnie przy ciekach wodnych. Wynika to z jej wymagań co do wzrostu – potrzebuje odpowiednio wilgotnej gleby, a także umiarkowanego nasłonecznienia. Lecznicze właściwości tych ziół to nie jedyna zaleta mięty. Wyróżnia się również przyjemnym aromatem, dlatego chętnie korzysta się z niej w kuchni.

Lecznicze właściwości mięty

W domowej apteczce nigdy nie powinno zabraknąć suszu z mięty. Najcenniejszym składnikiem jest mentol, który znacząco poprawia działanie całego układu pokarmowego. Rośliny te dodatkowo stanowią doskonałe uzupełnienie kuracji przeciwko takim Salmonelli, gronkowcowi złocistemu oraz E. Coli. Posiada także działanie odkażające, dlatego koncerny farmaceutyczne używają jej przy produkcji pastylek i tabletek na ból gardła.

 

Lecznicze właściwości ziół w Polsce

Lecznicze właściwości ziół sprawiają, że medycyna naturalna cieszy się coraz większą popularnością. Przede wszystkim za sprawą możliwości samodzielnego zebrania wielu niezbędnych surowców. Powyżej wymienione rośliny to nie jedyne cenne dobra, które możemy pozyskać bezpośrednio z natury. Warto zbierać również m.in. powszechnie występujący kwiat lipy lub kwiaty bzu czarnego, pozyskać korzeń mniszka czy zebrać dziurawiec. W polskich lasach możemy natknąć się także na czosnek niedźwiedzi, jednak jego pozyskiwanie jest surowo zabronione – jest to gatunek pozostający pod ścisłą ochroną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *