Ostropest plamisty – właściwości lecznicze, przeciwwskazania i wpływ na wątrobę

Ostropest plamisty - właściwości lecznicze, przeciwwskazania i wpływ na wątrobę

Ostropest plamisty (silybum marianum) to jedna z najstarszych i najpopularniejszych roślin wykorzystywanych w ziołolecznictwie. Właściwości lecznicze ostropestu doceniali już starożytni Rzymianie, którzy za jego pomocą walczyli ze zgubnymi skutkami spożycia nadmiernej ilości alkoholu. Dzięki działaniu antyoksydacyjnemu i przeciwzapalnemu używany jest do oczyszczania organizmu z nadmiaru toksyn – w szczególności z wątroby. Wpływa również pozytywnie na układ trawienny i wytwarzanie enzymów, pobudza wytwarzanie żółci, redukuje stany zapalne oraz wpływa kojąco na błonę śluzową w organizmie.

Poznaj z nami wszystkie cenne właściwości nasion ostropestu. Wspólnie omówimy jego zastosowanie w leczeniu, przeciwwskazania i sposoby spożycia. Udanej lektury!

Działanie ostropestu – roślina, która powinna stać się Twoim suplementem diety

Ostropest plamisty to popularne zioło jednoroczne należące do rodziny astrowatych, które bez problemu spotkamy w środowisku naturalnym. Ze względu na wizualne podobieństwo dość często jest mylony z ostem. Charakteryzuje się ostro zakończonymi, kłującymi liśćmi oraz fioletowymi kwiatami. Od ostu odróżnia się między innymi wysokością, bowiem może osiągać nawet 2 metry. Roślina ta pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego, aktualnie powszechnie występuje w Europie Południowej, Egipcie, Izraelu i Turcji. Surowcem zielarskim cenionym w ziołolecznictwie są przede wszystkim mielone ziarna ostropestu plamistego.
Po raz pierwszy w sposób kompleksowy, cudowne właściwości ostropestu plamistego opisane zostały przez greckiego naukowca Dioscoridesa, który zamieszkiwał w Rzymie w I wieku naszej ery. Jego dzieło „De Materia Medica” do dzisiaj jest niezwykle cennym źródłem wiedzy o historii zielarstwa i ziołolecznictwa. Sama roślina była znana i wykorzystywana w medycynie naturalnej już w IV wieku przed naszą erą.
Ostropest zawiera takie składniki, jak: sylimaryna, flawonolignany, garbniki, białka, kwasy organiczne, śluz, witaminy C i K, cukry oraz sole mineralne. Bogata zawartość sylimaryny, która stanowi około 1,5-3% surowca roślinnego, stanowi największą wartość z suplementacji rośliny.

Ostropest plamisty – właściwości lecznicze

Stosować ostropest powinny przede wszystkim osoby, które długotrwale brały antybiotyki, zatruły się alkoholem lub grzybami, zmagają się z zapaleniem wątroby lub wtedy, gdy z innych względów narażone są na działanie toksycznych substancji. Dlaczego? Zażywanie ostropestu chroni wątrobę i regeneruje ją, hamuje zmiany martwicze i wnikanie toksyn do błon komórkowych. Nasiona rośliny należy przyjmować regularnie. Dzięki temu, komórki wątroby pobudzane są do odbudowy, a także chronimy się przed nowymi uszkodzeniami, które powstają w przypadku stłuszczenia wątroby, czy marskości organu.

Ostropest plamisty wpływa także pozytywnie na apetyt (a konkretnie zwiększa go) i reguluje działanie układu trawiennego. Wykazuje on również w pewnym zakresie działanie żółciopędne. Kolejną ważną właściwością zioła w perspektywie dbania o wątrobę, jest to, że obniża stężenie cholesterolu, przez co zapobiega miażdżycy i stłuszczeniu wątroby. Ostropest warto stosować po ciężkostrawnych posiłkach, ponieważ dzięki niemu szybciej poczujemy ulgę – eliminuje zgagę, wzdęcia i uczucie ciężkości.

W literaturze znaleźć również można informacje o właściwościach prozdrowotnych zioła w przypadku choroby lokomocyjnej, krwawieniach z nosa, czy żylakach odbytu.

Stosowanie ostropestu – jak go zażywać?

Ostropest można stosować, a nawet trzeba, regularnie i długotrwale. Zalecany czas trwania kuracji to 1-6 miesięcy. Należy pamiętać, aby – niezależnie od formy przyjmowania – suplementować go w trakcie lub po posiłku i zapijać dużą ilością wody. Dawkowanie preparatów z rośliny jest różne i uzależnione od postaci, na którą się zdecydujemy:
  • ostropest plamisty w kapsułkach: od 40 do 120 mg skoncentrowanego wyciągu (najlepiej 2-3 razy na dobę),
  • olej z ostropestu: 3 łyżeczki na dobę
  • ostropest plamisty mielony: 2 – 3 łyżeczki dziennie

Nie wiele osób wie, że roślina może być także z powodzeniem wykorzystywana w kuchni. Nasiona ostropestu plamistego doskonale nadają się do zup, sałatek i wszelkiego rodzaju – szczególnie ciężkostrawnych – dań.

Przeciwwskazania do stosowania ostropestu

Ostropest plamisty nie powinien być spożywany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz przez dzieci poniżej 12 roku życia. Nie jest on również wskazany osobom, które z różnych względów mają niedrożne kanaliki żółciowe. Sylimaryna zawarta w ostropeście plamistym ma działanie żółciopędne, a to może skutkować nadmiernym nagromadzeniem żółci w organizmie i w efekcie – żółtaczką. Zioło może także wchodzić w interakcję z niektórymi lekarstwami oraz uczulać, dlatego szczególnie powinny na nie uważać osoby z alergią na rośliny z rodziny Asteraceae.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy możesz bezpiecznie stosować preparaty z ostropestu – zapytaj o to swojego lekarza lub farmaceutę.

Oprócz tych wyjątkowych przypadków, ostropest wykazuje właściwości prozdrowotne i zalecany jest szczególnie osobom, które chcą zadbać o prawidłowe funkcjonowanie wątroby i układu pokarmowego.

Ostropest plamisty mielony nieodtłuszczony

8,10 18,99 

  • Polecany w diecie osób mających dolegliwości wątroby, żołądka i dróg żółciowych.
  • Wykazuje właściwości odtruwające.
  • Zwiększa zdolność regeneracji nerek i zapobiega rozpadowi czerwonych krwinek.
SKU: Brak danych Kategoria:
Dowiedz się więcej

Ostropest plamisty ziarno 200g

6,99 

  • Polecany w diecie osób mających dolegliwości wątroby, żołądka i dróg żółciowych.
  • Wykazuje właściwości odtruwające.
  • Zwiększa zdolność regeneracji nerek i zapobiega rozpadowi czerwonych krwinek.
SKU: 5903240520831 Kategoria:
Dowiedz się więcej

Ostropest mielony odtłuszczony

7,99 16,99 

  • Polecany w diecie osób mających dolegliwości wątroby, żołądka i dróg żółciowych.
  • Wykazuje właściwości odtruwające.
  • Zwiększa zdolność regeneracji nerek i zapobiega rozpadowi czerwonych krwinek.
SKU: Brak danych Kategoria:
Dowiedz się więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *